Danas (28. lipnja, 2026.) je, po iznimno toplom danu, služena sveta misa na groblju spaljenih u duvanjskom selu Lugu. Na groblju su pokopani posmrtni ostaci osamdeset tri osobe iz Luga, Kuka i Letke.
Mještane ovih sela spalili su ili su ih pobili pripadnici njemačke SS divizije “Princ Eugen” na Lugu, 16. prosinca,1943. godine. Najstarija žrtva ovoga stravičnog zločina imala je preko 70 godina, a najmlađa tek 2 mjeseca.

Prije početka svete mise, a na kojoj se okupilo mnogo vjernika, članovi Udruge Lug-Poljica položili su vijenac, a potomci spaljenih mještana i drugi vjernici na groblje su unijeli 83 upaljene svijeće i pročitana su imena spaljenih mučenika.


Svetu misu, uz koncelebraciju duvanjskog gvardijana i župnika, fra Bože Milića, predvodio je fra Josip Stanić, iz Tomislavgrada, na službi u Međugorju, a potomak je spaljenih na ovome groblju. Nadahnutu propovijed prožeo je riječima molitve i oprosta.

Na misnom slavlju lijepo je pjevao Zbor Kraljice Hrvata-Širokovac.

POKOJ VJEČNI DARUJ GOSPODINE MUČENICIMA POKOPANIM NA GROBLJU SPALJENIH NA LUGU I NA GROBLJIMA SVIH MUČENIKA

www.tomislavnews.com/Foto: M. Jurič




