Cilj obilježavanja tog Dana, koji okuplja medijske profesionalce, koji potom procjenjuju stanje slobode medija i raspravljaju o mogućnostima za rješavanje brojnih izazova, jest podizanje svijesti o važnosti medijskih sloboda i njezinih temeljnih načela.
Obilježava se na godišnjicu Windhoeške deklaracije, izjave o principima slobodnih medija koju su sastavila skupina afričkih novinara 1991 godine u Windheku, u Namibiji, s jedinstvenom vizijom – zaštititi temeljna prava slobodnog tiska.
Novinari, novinarska društva svake godine na Svjetski dan slobode medija upozorava na nedostatke, organiziraju se prosvjedni skupovi i izdaje priopćenja ili deklaracije.
Prenosimo izvod iz jednog priopćenja HND koje je objavljeno prije nekoliko godina, ali ništa se, nažalost, nije promijenilo, stanje u B i H, očekivano, još je i teže. Nije nikakva utjeha da je i u okruženje stanje sa slobodom medija isto ili slično.
Mediji su u proteklim godinama zaslužni za otkrivanje ratnog kriminala i nekih značajnih korupcijskih afera, ali nažalost to nije dovoljno utjecalo na pozitivne pomake u pravosuđu i vlasti.
Sadašnji trend izbjegavanja bitnih tema, forsiranje zabave, spektakla, dominacija crne kronike, izmišljanje i proizvodnja celebritija u konačnici rezultiraju bijegom od novinarstva, cenzurom i autocenzurom.
HND još jednom ističe da štetu koju donosi kriza oglašivanja i pada naklada u tisku moraju prije svih pretrpjeti i podnijeti nakladnici, a ne novinari.(…)”