TG Zanimljivosti

VIDEO/FOTO: SPEKTAKULARAN PRIZOR Nebo nad Dalmacijom, a slično i nad Duvanjskim poljem, okupirali “NLO” oblaci!

gradina-stipanjići

Kada smo jutros napisali kako su se u zadnja dva dana na nebu iznad Duvanjskog polja pojavili neobični oblaci, a  fotografije ove pojave objavljene su na FB stranici Tomislavgrad kroz fotografiju, nazvao nas je kolega iz Splita i uputio na portal Dalmacijadanas, koji je objavio fotografije i video neobičnih oblaka,uz objašnjenje te pojave.Ovo su vjerojatno najatraktivniji primjerci ikada snimljeni. Za razliku od fenskog oblaka (oblačne kape), koji nastaje na samoj privjetrini planine, Ac lenticularis nastaje u zavjetrini prepreke i na određenoj udaljenosti od nje. Stvara se na težinskim valovima strujanja u zavjetrini

Relativno miran meteorološki utorak u Dalmaciji priveo se kraju vrlo atraktivnom vrstom oblaka koja se kasno poslijepodne i u ranu večer pojavila na nebu iznad većeg dijela Dalmacije. Radi se o “lećastim” oblacima, odnosno altocumulus lenticularis oblacima, kako im je službeni naziv. Današnje spektakularne lentikularise iznad Tulovih greda na Velebitu snimio je fotograf i Mate Marcos Brkić. a više njegovih fotografija možete vidjeti na njegovom fotografskom Instagram profilu.
Što su altocumulus lenticularis oblaci i kako nastaju? Altocumulus lenticularis specijalan je tip oblaka koji nastaje prilikom strujanja zraka preko okomite planinske prepreke. Javlja se u njezinoj zavjetrini, i leži negdje na visini vrha prepreke ili malo iznad. Proteže se u paralelnom smjeru s planinom i potpuno je nepomičan. Sporo mijenja izgled, čini se kao da satima stoji na istom mjestu u istome obliku… Lećastog su oblika, a otuda im i latinski naziv lenticularis. Pojavljuju se na brijegu zavjetrinskog vala koji je nastao zbog prelaženja planine. U nas su Ac len tipični prilikom puhanja bure, u zavjetrini Dinarida. Na donjoj slici je prikazana shema nastajanja ovakvog oblaka pri puhanju bure u zavjetrini Velebita. Vjetar je uz ličku stranu Velebita (privjetrina) prisiljen na penjanje i nakon dolaska do vrha, u povoljnim uvjetima, dolazi do pojave hidrauličkog skoka (razdvajanja struje u dvije osi – jednu paralelnu s tlom iznad visine vrha i drugu koja se obrušava prema podnožju planine pod velikim kutem). Ovakvo razdvajanje toka zračne struje i njegovo sužavanje u vrlo uski kanal uz privjetrinsku padinu Velebita dovodi do snažnog ubrzavanja, pa bura pri dnu, kada puše u vrlo uskom kanalu, postiže izrazito velike brzine.

Za razliku od fenskog oblaka (oblačne kape), koji nastaje na samoj privjetrini planine, Ac lenticularis nastaje u zavjetrini prepreke i na određenoj udaljenosti od nje. Stvara se na težinskim valovima strujanja u zavjetrini. Nakon dolaska do podnožja planine, zbog velike brzine i pritiska koji stvara novodolazeći zrak s planine, dio zračne struje se sada odvaja prema gore i počinje uspinjanje na određenoj udaljenosti od planine.

Upravo u ovoj zračnoj struji, koja ima uzlaznu komponentu gibanja, stvara se Ac lenticularis, budući da se zrak pri uzdizanju adijabatski hladi do ukapljivanja. Zračna struja nastavlja put jugozapada, ali zbog velike stabilnosti atmosfere dolazi do pojave težinskih valova; uzlazna se putanja uskoro zaustavlja i prelazi u silaznu…. na tom mjestu je jugozapadni rub Ac len oblaka jer se zrak sada adijabatski zagrijava, suši, i oblak nestaje….. Težinski valovi se mogu prepoznati i po nekoliko pruga Ac len oblaka u zavjetrini, paralelno položenih jedna do druge, pri čemu je oblak na brjegovima valova, a vedrina u njihovim dolinama. S udaljenošću od planine amplituda težinskih valova se smanjuje, pa time i veličina Ac len oblaka u udaljenijim prugama. Najčešće ipak, težinski valovi su dostatni za razvoj samo jedne ili dvije pruge Ac lenticularisa.

www.tomislavnews.com/ Dalmacijadanas.hr